Výstava k nedožitým pětaosmdesátinám Antonína Chmelíka

*  Talli - 19.9.2009

Městské muzeum a galerie Lomnice nad Popelkou pořádá ve dnech 27. září až 25. října 2009 výstavu obrazů a kreseb malíře, kreslíře, vlastivědného pracovníka a dokumentaristy Antonína Chmelíka, jenž se koná k jeho nedožitým 85. narozeninám. Výstavu na slavnostní vernisáži v neděli 27. září v 10 hodin zahájí v úvodním kulturním programu hudební skladatel Jaroslav Krček společně se svým bratrem Josefem Krčkem.

Antonín Chmelík se narodil 5. února 1925 v roubené chalupě ve Žďáru u Kumburku, na kterou se po celý život vracel, aby zde trávil volné chvíle, ale také výtvarně tvořil. Zemřel 29. května 1995 v Praze.
Velmi dobře kreslil už od svého mládí a již v šestnácti letech mu vyšly první práce v časopise Mladý hlasatel. Zásadní význam v tvorbě A. Chmelíka mají kresby lidových staveb; roubené chaloupky na Lomnicku ztvárňoval už od roku 1957. V letech 1958 až 1969 zvěčnil lidovou architekturu v Bradlecké Lhotě, Syřenově, Újezdci, Žďáru u Kumburku a v Nové Vsi nad Pop. Pro tyto obce také vytvořil postupně i obecní kroniky, v nichž zachytil pohádkově kouzelnou, ale, bohužel, v mnoha případech nenávratně mizející krásu dřevěnek. V roce 1972 nakreslil na objednávku Ústavu pro etnografii a folkloristiku dvacet zajímavých roubených chalup z Lomnicka pro dokumentární archiv ČSAV v Praze.
Od roku 1969 spolupracoval A. Chmelík s lomnickým muzeem, pro které vytvořil kopie jedenácti listů lomnického kancionálu, pocházejícího z let 1578 až 1583 a dnes uloženého v pražském Klementinu. Městské muzeum v Lomnici n. Pop. vydalo řadu jeho tisků – například k výstavě v roce 1979 obsáhlý katalog s jeho kresbami a předmluvou spisovatele literatury faktu dr. Miroslava Ivanova, k další jeho výstavě v roce 1984 vydařený tisk „Hrady, zámky a krajiny Českého ráje“.

V lomnickém muzeu vystavoval A. Chmelík několikrát, své dílo představil ale také v Železnici, Nové Vsi n. Pop., Syřenově, Starých Hradech u Libáně, Nové Pace, Kouřimi a v Jičíně. Kresebné dílo A. Chmelíka má značný význam nejen z pohledu dokumentace lidového stavitelství v Podkrkonoší, ale i pro regionální vlastivědnou práci. Využití Chmelíkovy tvorby se nabízí také současným i budoucím majitelům chalup v rámci jejich rekonstrukcí. Výtvarníkovu pozůstalost přenechala jeho manželka Miroslava třem institucím; jednak Městskému muzeu a galerii Lomnice n. Pop., dále Vlastivědnému muzeu v Železnici a také pobočce Památníku národního písemnictví ve Starých Hradech.
Výstava je veřejnosti přístupná v úterý – pátek od 8 do 16 hodin, v sobotu od 9 do 16 hodin a v neděli od 9 do 12 hodin. Srdečně zveme všechny zájemce o výtvarné umění.

Mgr. Jan Drahoňovský
ředitel muzea

--------------------------------------------------------------------------------------------
Tento článek byl převzat dne 22.11.2024 0:08:09 z Internetového serveru RajNet.cz
--------------------------------------------------------------------------------------------