Sobotka - V sále místní spořitelny se sobotu 22. května v podvečer uskutečnil pořad "Deset let od pádu Semtínské lípy." Pásmo veršů, písní a sborového zpěvu na téma památného stromu připravil a režíroval Ing. Josef Jindra z Vlastenecké - dobročinné obce baráčníků. Spolupořadatelem bylo i Městské kulturní středisko v Sobotce. Pásmo uvedl Jan Janatka.
O uvítání přítomných se už ve vchodu do sálu postaraly usměvavé tetičky v baráčnických krojích. Chlebem a solí pohostily bezmála stovku přítomných. Podiu s aktéry pořadu vévodil symbolicky obrázek Semtínské lípy s Troskami od libuňského krajináře Františka Kavána. V pořadu se potom památný strom - lípa skloňovala v různých pádech a příležitostech. Známé verše básníků Fráni Šrámka, Jaroslava Seiferta, Josefa Brože a dalších, byly oslavou více jak čtvrt tisíciletí starého stromu, který se stal jedním ze symbolů Českého ráje. Verše tlumočila Eva Kordová a Petr Pešek, vlastní písničky zpíval a na kytaru se doprovázel Bedřich Ludvík. Sborový zpěv obstaral zkušený smíšený pěvecký sbor Stojmír-Bendl.
Spíše oslavnému pořadu však scházela na vyváženou účast a pohled takové osobnosti jako byl zesnulý přírodovědec Karel Samšiňák. Určitě by odpověděl i na některé dotazy přítomných, proč se lípa v posledních letech neupravovala tak, aby mohla lépe odolávat nepřízni počasí. Tak, jako se to například děje s památkově chráněnou lipovou alejí mezi Turnovem a Karlovicemi. Rok 2000 - přesně 27. květen toho roku - vlastně tak trochu předznamenal období příchodu rychlých klimatických změn, doprovázených vichřicemi snad i tornády, také do poklidné do krajiny Českého řáje. Každoroční pustošení lesů a alejí vichřicemi je toho dokladem.
(moh)