Turnov - V pondělí 23.února navštívil Turnov poslanec parlamentu ČR Libor Ježek. Dopoledne se zastavil na III.Základní škole v Žižkově ulici, prohlédl si hotelovou školu. Odpoledne se pak setkal s voliči na radnici. Téma diskuse bylo jediné - nespokojenost občanů s reformou státní správy.
„Turnovsko je oblastí, kde jsou obyvatelé snad nejvíce postiženi nedokonalou reformou státní správy.Vládne tady po úřední stránce chaos. Na vyřízení třeba stavebního povolení se všemi náležitostmi aby si občané brali dovolenou. Něco vyřídí v Turnově, něco v Semilech a pro některé doklady musí do Hradce Králové nebo do Liberce. To je neúnosná situace,“ konstatoval poslanec v úvodu krátkého rozhovoru pro Pojizerské listy. V podstatě stručně shrnul připomínky, které k této problematice mají obyvatelé města i spádových obcí.
Obdobnou situaci bylo třeba nedávno vyřešit v Jeseníku. Vše se po diskusích s občany a četných jednáních na institucích urovnalo zřízením tzv.malého okresu Jeseník. Stejné řešení navrhují vládě poslanci za Liberecký kraj v případě Turnova. Zhruba 35 tisíc obyvatel spádové oblasti Turnova si podle jejich mínění tuto péči zaslouží.
„Vláda by měla na udělení výjimky Turnovu a zřízení pseudookresu vyčlenit finanční prostředky. Bývalý okres Semily ležel na hranici Severočeského a Východočeského kraje. Část důležitých dokladů mají občané z tohoto území v Hradci králové, něco v Liberci, další materiály v Ústí nad Labem, je to velmi problematická situace. Reforma státní správy měla přiblížit úřady lidem. V případě Turnovska se tak nestalo. Zdejší občané jsou vlastně poškozeni rozdělením úřadů z minulé doby,“ konstatoval Ježek.
Jak dále dodal, v parlamentu jsou dva názory. Zatímco duchovní otec reformy pan poslanec Martínek odmítá udělení výjimky pro město Turnov, kolega Pokorný důsledně prosazuje řešení Turnova, jako výjimky. V následujících dnech proběhnou jednání.na toto téma . Celý vývoj situace záleží také na tom, zda bude schváleno opětovné zřízení takzvaných velkých krajů,kdy by stávající Liberecký kraj spadl pod správu Ústí nad Labem, nebo zda budou pro kraj Liberecký zřízeny potřebné instituce, jako třeba Krajský soud, ředitelství polici apod. v Liberci.
Tíživá je také situace obyvatel Jilemnicka. Ti mají většinu dokladů na úřadech v Hradci Králové. Na náš dotaz týkající se této oblasti odpověděl pan poslanec, že s obyvateli této části kraje besedoval na podzim, o problematice reformy hovořil s paní starostkou. V danou chvíli však k situaci na Jilemncicku neměl potřebné informace.
/Talli/