Turnov · Kulaté výročí od svého založení si připomíná v těchto dnech literární kroužek dětí nazvaný poeticky Turnovský Granátek. Slavnostním dnem D se stala středa 10.11. Dopoledne byla v Městské knihovně Antonína Marka zahájena výstava z bohaté historie tohoto kroužku. Na besedu se žáky pátých tříd Chlapecké školy přišla zakladatelka granátku paní Vlasta Guznarová, zástupci Klubu Mladých čtenářů a Dr. Jana Růžičková, z nakladatelství Albatros paní Saša Horová, paní spisovatelka Renáta Štulcová a zástupce Dětské tiskové agentury paní Radka Páleníková.
Po krátkém úvodu Evy Kordové, ve kterém shrnula několik základních dat z historie klubu převzala slovo zakladatelka Granátku Vlasta Guznarová. Ta nejprve pohovořila o tom, jak se seznámila s klubem čtenářů a jejich soutěžemi pro děti. Pak už mluvila jen o své milované kantorské práci s dětmi.
„Víte, já jsem učila a pracovala s dětmi v době, která je dneska hodně kritizovaná. Často poslouchám, co jsme dělali špatně a co jsme měli dělat. Ale byla taková doba. Nedala jsem se odradit a věřte, že práce s literaturou přinášela radost mnoha dětem. Psali si s různými spisovateli … Povídali jsme si o mnoha věcech. Nevím jak dneska, ale já jsem učila děti od první do páté třídy, a měla jsem takový zvláštní systém odměn. Když byly děti hodné, tak jsme místo červených puntíků v pátek poslední hodinu četli. A můžu Vám říct, že pátků, kdy s námi nebyla kamarádka knížka bylo velmi málo. No a v pondělí jsme zase první vyučovací hodinu zahajovali povídáním o tom, co jsme dělali o víkendu. No, a některé ty příběhy jsme psali a postupem času vznikaly nádherné dětské práce. Příběhy, které si děti sami vymýšlely, sami ilustrovali podle svého….“ zavzpomínala paní učitelka. Přidala i četní historky z činnosti kroužku, které okořenila citáty z tehdejších dětských prací. „Víte co nejvíce oceňovala tehdejší komise, nebo porota,dětských soutěží? To, že jsem svým žáčkům do příběhů nezasahovala. A tak někde občas chybělo písmenko, jak měly děti rychlejší myšlenku než ruku. A protože jsme psali tuží, byly také kaňky. Ale ona každá kaňka je jiná. Může být kytičkou, zvířátkem, človíčkem… a vůbec vším, co v ní dětská fantazie vidí. A tak naše práce měly řadu vlastních , neplánovaných a to možná milejších,kresbiček přímo v textu. Asi největší odměnou pro děti bylo, když jsme na závěr školního roku pozvali spolu na výlet pana spisovatele Františka Nepila. A on pak do jedné své knížky nazvané Lipová alej napsal Tak jsem zase po čtyřiceti letech byl na školním výletě se třídou ve které byli Šárka Vojáčková, Karel Mizera…A to byly právě ty moje děti a ten náš výlet,“ usmívala se paní Guznarová.
Zástupci Albatrosu i Klubu mladých čtenářů velmi krátce připomněli přítomným důležitost čtení i v době počítačů. O putování za tajemnem schovaném do knížek si s dětmi povídala spisovatelka Renáta Štulcová.
„Knihovna se vedení Turnovského Granátku ujala v devadesátých letech, kdy už jsme sice měli literární kroužek, ale netroufali jsme si mít ho jako Turnovský Granátek. Ale pak jsme se rozhodli, že ano. Že se pokusíme v té tradici pokračovat a opravdu se nám to daří až do dnešních dnů. I když trochu v jiné podobě, než byl ten původní Granátek. Není již tolik soutěží od Klubu mladých čtenářů ale jsou jiné soutěže. Klub dětských knihoven, připravujeme literární podvečery, tvoříme vlastní časopis, dramatizujeme nejen pohádky. To vše přibližuje také naše výstava. I když je opravdu výběrem materiálů, které se podařilo shromáždit za tu dlouhou historii a přibližuje počátky kroužku po dnešní aktivity,“ řekla nám v krátkém rozhovoru knihovnice Eva Kordová.
Oslavy výročí budou pokračovat i v příštím roce. Na půdě knihovny proběhne například seminář o dramatické výchově a připraveny jsou i další akce.
Talli