Přemysl Sobotka ocenil turnovské muzejníky

*  moh - 24.5.2006

TURNOV - U příležitosti oslav 120. výročí Muzea Českého ráje v Turnově ocenil práci všech jeho pracovníků předseda Senátu ČR Přemysl Sobotka. Pochvalně se o jejich práci vyjádřil také Jiří Žalman, vedoucí odboru muzeí a galerií Ministerstva kultury ČR. Turnovský stánek dnes patří do sítě asi 400 veřejných muzeí u nás a jeho zřizovatelem je Liberecký kraj.

     Slavnostní setkání se uskutečnilo v podvečer ve středu 17. května v muzejní Vedoucí muzeí a galerií na ministerstvu kultury Jiří Žalman hovoří o smyslu a významu sbírek.galerii. A místo před rozměrným plátnem Mikoláše Alše bylo více než symbolické. Za úřední datum založení muzea v Turnově se považuje 14. květen 1886. Tehdy městské zastupitelstvo jmenovalo muzejní výbor v čele s významnou osobností - malířem, sběratelem a vlastencem Janem Prouskem. A právě Mikoláš Aleš byl Prouskovým přítelem od dob studií výtvarných umění.

     Ustavený Muzejní výbor tehdy shromažďoval vše, co bylo důležité pro region. Základem se staly historické sbírky, cechovní a umělecké památky, archeologické nálezy a fondy městského archivu. Věžní místnost radnice brzo pro sbírky nestačila. Vědeckou úroveň práce pomohl prosadit až turnovský rodák dějepisec J.V. Šimák. Do současných prostor se sbírky přestěhovaly až v roce 1927.

     Vedoucí odboru Jiří Žalman ve vystoupení připomněl význam sběratelství a muzejní činnosti. "Lidé od nepaměti shromažďují přírodniny a různé lidské výtvory proto, že nemohou jinak. Vyplývá to z vnitřní podstaty - na vůli nezávisející potřeby, která je Předseda Senátu ČR Přemysl Sobotka a starosta Turnova Milan Hejduk před rozměrným obrazem od Mikoláše Alše.stará jako lidstvo samo. Projevuje se individuálně, kde kdo něco sbírá, takřka každý si něco schovává, tedy muzealizuje, třeba po babičce na památku. Už tisíce let už existují nějaké formy institucionálního projevu projevy uspokojování této potřeby. Třeba antické chrámové klenotnice, pinakotéky, křesťanské chrámové klenotnice, kabinety divů a umění, šlechtické a měšťanské sbírky, univerzitní sbírky a konečně i veřejná muzea. Na světě je asi 40 tisíc veřejných muzeí, polovina v Evropě, čtvrtina v severní Americe, čtvrtina v ostatním světě. U nás je jich asi 400," vypočítával Jiří Žalman.

     Přestože statistické studie uvádějí, že muzea pravidelně navštěvuje jen asi 20 procent obyvatel, je potřebné sbírkotvornou, uchovávací, výchovnou a vědeckou funkci muzeí neustále z veřejných rozpočtů podporovat. Muzeum Českého ráje má nejen unikátní sbírky ale i kvalitní pracovní tým a patří mezi nejnavštěvovanější u nás. "Muzealizace věcí je jedním z nezbytných prostředků přispívající k zajištění prosperity společnosti a k zajištění její civilizační konkurenceschopnosti," uvedl Jiří Žalman a pokračoval. "To je jednoznačná odpověď na otázku v čem spočívá smysl a význam sbírek a tedy i smysl muzeí. V tom je také odpověď na otázku, proč je nutná podpora muzeí z Přemysl Sobotka poděkoval všem, kteří v Muzeu Českého ráje nehledí na svůj čas a na peníze a starají se o muzeum.veřejných rozpočtů." Právě pouze jejich prostřednictvím ze shromážděných sbírek lze získat potřebný souhrn poznatků o světě, o přírodě, o společnosti o vztazích o vývoji vývoji myšlení lidské společnosti, o nás samých. a tyto poznatky jsou nezbytným předpokladem k tomu abychom správně jednali. Sbírky jsou jedním z médií paměti společnosti a umožňují možnosti vyvozovat z toho poznatky a soudy."

     Další vystoupení patřilo Přemyslu Sobotkovi. Vyzdvihl dlouhou a nepřerušenou kontinuitu činnosti muzea. "Tady v Turnově nebyly Sudety, tady se kořeny češství válkou nevytrhly. A to je strašně důležité pro každou obec, vesničku, pro každé řemeslo, pro každou činnost," zdůraznil Sobotka. Když hovořil o zvýšení prestiže muzeí hlavně mezi mladými lidmi, tak na sebe přiznal. "Mně se také jako malému nechtělo do muzea, nevěděl jsem proč a hledal jsem tam nějaké to kouzlo, ale postupem času jsem našel úctu k historii a ke svým předkům."

     Na závěr vystoupení předseda Senátu ČR poděkoval ředitelce Vladimíře Jakouběové a všem "těm šílencům, fanatikům a bláznům, kteří nehledí na svůj čas a na peníze a starají se o muzeum." Současně ocenil i podporu městské samosprávy v Turnově. (moh)

--------------------------------------------------------------------------------------------
Tento článek byl převzat dne 21.11.2024 23:58:57 z Internetového serveru RajNet.cz
--------------------------------------------------------------------------------------------