Slavín-zpráva o rekonstrukci

*  Talli - 27.12.2006

„…Dvě štíhlé gotické věže strnuly v kobaltu nebes jako prsty, vztyčené v posvátné přísaze. Zamlklý, tichý dóm vzhlíží se skalního masivu přes řeku v promodrale zamlžené dálky. A u jeho paty se stulilo pole-políčko obehnané zdí. Nevelké, drobné a podivuhodně ztajené v hebkém stínu stromoví a pod spletí gotických kružeb a ozdob nádherného chrámu. Pole zvláštní-nekvete tu pšenice ani tu nevoní svou zvláštní vůní žito a přece- je jeho setba jednou z nejdražších naší země…“
Tímto citátem z útlé knížky Slavín, s podtitulem Zpráva o rekonstrukci, která spatřilo světlo světa v roce 2006 Vám chci přiblížit zajímavou knižní novinku právě končícího roku.


Knížka s nenápadným obalem a prostým nápisem Slavín ukrývá ve čtyřech kapitolách neskutečné množství velmi zajímavých informací. Pozorné čtenáře jistě potěší, se nejedná o pouhé výčty historických dat či výčty jmen a dat úmrtí.

Po krátkém jímavém úvodu se první kapitola věnuje pojmu Svatobor,přibližuje hlavní důvodu vzniku jednoho z nejstarších spolků na území našeho státu a osvětluje nám hlavní poslání, které si Svatobor uchoval až do dnešních časů.

Druhá část knížky přibližuje velmi poutavou formou pojem Slavín, který sice slýcháme, mnohdy používáme, ale výklad toho co je vlastně Slavín je v mnoha případech plný obecně oblíbených omylů.Nechybí ani podrobný popis hrobky včetně historie stavby,jména architektů, autorů výzdoby atd.

Třetí oddíl k publikace je nazván prostě : Pomníky Svatoboru. Na několika stránkách je popsána činnost spolku od založení v roce 1862 až po dnešní časy.Ohromující je výčet pomníků, pomníčků a plastik, stejně jako jiných památníků na slavné osobnosti našich dějin, které Svatobor dokázal zrealizovat a o které, během své více jak dvěstěleté historie , pečoval a pečuje. Nechybí ani kontakty na spolek či adresa webových stránek. „… Svatobor pořádá besedy a pietní shromáždění, jakož i vycházky a výlety k tématům odpovídajícím jeho poslání a aktivně pečuje o některé památníky význačných osobností české kultury a vědy. Kromě rekonstrukce Slavína pokračuje v péči o II. olšanský hřbitov a o 12 jmenovitých hrobů na Vyšehradě; jde o hroby osobností, jež nemají pozůstalých a péče o ně přísluší státu (obci), a to ty, které Svatobor kdysi zřídil, nebo je už v minulosti spravoval. Jsou v nich pochováni: V. Beneš Třebízský, F. Brauner, S. Čech, V. Filípek, V. Hanka, B. Jablonský, V. Krolmus, K. H. Mácha, A. Marek, J. Neruda, bratři Preslové a J. E. Purkyně. Svatobor také vydává od roku 1994 vlastní periodikum ZPRÁVY (5 čísel ročně), v němž informuje své členy a další příznivce a zájemce o aktuálním dění ve spolku a přináší statě na témata související s předmětem činnosti Svatoboru…“.

Další část knihy se věnuje samotné rekonstrukci hrobky Slavín,která proběhla v letech 1998-2002. Podrobně jsou zde popsány mimořádně náročné práce, např: restaurování Maudrových plastik – génia vlasti nad katafalkem na vrcholu pomníku a postranních soch. Otištěna je zde celá zpráva o realizaci projektu s podrobným rozpisem všech tří etap, seznamem firem, které stavbu realizovali včetně nákladů.

V závěru knihy je uveden kompletní seznam významných osobností které byly do roku 2000 na Slavíně pochováni, ovšem nikoliv podle dat úmrtí našich velikánů, ale podle toho, kdy byly jejich ostatky do hrobky uloženy.

Fotografiemi publikaci doprovodili Doc.Ing.Václav Liška Dr. a Martin Frouz (National Georafphic),kresbami okrášlila Lenka Schöpperová, vydal spolek Svatobor pod edičním vedením Kamila Maříka .

Talli

--------------------------------------------------------------------------------------------
Tento článek byl převzat dne 24.11.2024 18:10:27 z Internetového serveru RajNet.cz
--------------------------------------------------------------------------------------------