Občanské sdružení Dědina je pětileté

*  moh - 20.3.2007

Kopie jednoho z obrazů, který vnučka Alena Strasmajerová věnovala občanskému sdruženíTATOBITY - Jubilejní pátou valnou hromadu Občanského sdružení Dědina (OS) hostil v sobotu 17. března známý hostinec U Studničků. Jednání pozdravil zástupce Spolku rodáků a přátel Turnova Otakar Grund, a také starostka Tatobit Lenka Malá. Přítomni byli místní sokolové i hasiči.

     Loňský rok nejdříve zhodnotil duchovní otec OS Petr Pešek. Sdružení oživuje nejen Skupinka pražských členů v čele s vedoucím skupiny Ing. Jiřím Vašátkem (na pravo).odkaz významného českého malíře Jana Dědiny, ale také různé staré zvyky a obyčeje. K významným událostem vloni patřilo vynášení smrtky ze vsi a zejména letní Slavnost Lípy, které se zúčastnilo několik stovek lidí. Sdružení získalo z genofondu vzácných stromů v Průhonicích dva pravokořené stromky ze známé tatobské tisícileté lípy. Dostaly jméno Kylián a Hedvika a oba stromky slavnostně vysadili na dvou místech obce. Řada akcí byla pro děti i seniory, besedy, hudební posezení i zájezdy. Členové si prohléldi Národní divadlo I zákulisí Senátu ČR v doprovodu MUDr. J. Mitlenera.

     Často ožila malířova zahrada, která se postupně stane východiskem turistických Kopie jednoho z obrazů, který vnučka Alena Strasmajerová věnovala občanskému sdruženístezek pod Kozákovem. Sdružení Dědina je rovněž inicátorem setkání podobných OS z Českého ráje, které se u Studničků koná dvakrát ročně. Jan Dědina se dočkal i pamětní desky v Základní umělecké škole v Turnově, kde měl malíř v roce 1909 první velkou výstavu.

     Starostka Lenka Malá ocenila činnost OS, které pomáhá propagaci obce pod Kozákovem a slíbila, že obecní úřad aktivity sdružení finančně opět podpoří. Petr Pešek vysvětlil, že spolkovou činnost si hradí sdružení z příspěvků, ostatní příjmy jsou na společenské akce. Zajímavá a podnětná byla diskuze. Například Národní galerie má asi osm Dědinových děl, které ještě nespatřily světlo výstav. Ředitel Knížák tvrdí, že nemají peníze na jejich Jedna nových lipek byla vysazena poblíž staré fary. Slavnosti se zúčastnil Pěvecky sbor Dvořák z Turnovarestaurování. Někteří členové navrhovali, aby galerie našla zvláštní místo pro malíře Českého ráje. Sdružení se vloni pustilo i do soupisu zvoniček a kapliček v Českém ráji. Jiří Vašátko z pražské pobočky přiblížil aktivity 17 tamních členů. Vnučka po malíři Dědinovy Alena Strasmajerová z Prahy předala sdružení kopie některých ilustrací a obrazů Jana Dědiny.

     V současnosti má Občanské sdružení Dědina na 90 členů. Hlavně na Turnovsku, dále v Praze i v rodné obci Straky. Jsou mezi nimi i potomci rodu Dědinů. Někteří členové žijí ve Francii, Kanadě a dokonce i ve válečném Iráku.

(moh)

--------------------------------------------------------------------------------------------
Tento článek byl převzat dne 21.11.2024 22:58:01 z Internetového serveru RajNet.cz
--------------------------------------------------------------------------------------------