V Libuni světili najednou šest nových zvonů

*  moh - 21.5.2008

Kostelík sv. Martina v Libuni je připomínán jako farní už ve 14. stoletíLibuň – Celá obec a lidé ze širokého okolí zažili v sobotu 17. května 2008 dopoledne historickou událost, kterou potkají tak jednou za život. Pro tamní kostelík sv. Martina bylo najednou vysvěceno šest nových zvonů, na které se lidé složili. Hlavní slovo měl generální vikář Diecéze litoměřické Karel Havelka a farář František Kocman z Rovenska pod Troskami.

Generální vikář Karel Havelka světí velké zvonyZcela zaplněný kostelík nestačil zájmu věřících a laiků, kteří se přišli podívat, jak vypadají jejich nové bronzové zvony. Po stovkách korun se celé rodiny na ně skládaly po dva roky. Nakonec se sešlo přes 380. 000 korun. Manželé Eva a Ludovít Pavlíkovi z Libuně a s rodiči ze Ktové - Dlouhé Vsi sami věnovali 100.000 korun. Všechno podnítil obětavý duchovní František Kocman, který obcházel domácnosti, firmy a drobné podnikatele. Podpory se mu dostalo také od obecních úřadů.

Tři z nových zvonů, nejtěžší má 250 kg, zasvěcen je sv. Terezii Benediktě od KřížeKostel sv. Martina se bude moci brzo pochlubit největším počtem zvonů. Zatím ve věži zvoní dva velmi staré a historicky cenné zvony – označené P. Marie a sv. Martin. Souznění obou starých zvonů také doprovázelo sobotní obřad svěcení. Nové zvony stály na stojanech na zemi - po trojicích - vždy na jedné straně chrámové lodě. Tři menší a zvlášť tři větší. Ulity byly v dílně zvonaře Josefa Tkadlece z Halenkova na Moravě.

Sváteční mši sloužilo pět kněží – Mons. Karel Havelka, páter Kocman, turnovský vikář Václav Vlasák, Mgr. Radek Jurnečka z Mnichova Hradiště a Michal Podzimek z Tanvaldu. Ministrovali jim tři jáhnové. Karel Havelka měl oblečený zelený ornát, jeho Sochař a zvonař Josef Tkadlec z Halenkovakoncelebranti bílý se zeleným šálem.
Po úvodní bohoslužbě slova mše svaté uvítal přítomné Karel Havelka. Pochválil pěkný den v krajině Českého ráje, jako úžasný dar boží. Připomněl, že květen je krásný měsíc zasvěcený také P. Marii vůbec, že samotný 17. květen je den pro Libuň velice slavnostní. „Řekl bych, že je to historická sobota, která je také takovým darem. Proč? Všichni dobře víme, že tam v zádu - kde stojíte - je několik překrásných zvonů, o které jsme se vlastně všichni společně postavili. Samozřejmě, otec František jako váš farář v prvé řadě, ale také vy všichni ostatní, kteří jste na zvony přispěli. Zvony se nesvětí každý Kostelík byl plný věřících a laikůrok, zvony ty se nezavěšují na věž každý rok. Je to opravdu historická událost,“ zdůranil vikář Havelka.

Potom se kněží přesunuli do zádi kostela. František Kocman nejdříve přiblížil, jak se mu podařilo mezi věřícími i dalšími lidmi vybrat peníze. S dojetím v hlase jmenoval kolik každá obec a lidé vybrali. Potom přítomný zvonař Josef Tkadlec poklepal dřevěným kladívkem na každý zvon. Generální vikář Karel Havelka vonným kouřem z kadidla postupně zvony vykouřil a potom ještě malou nádobkou s rukojetí (aspergil) vykropil. Všichni pak nové zvony na jejich dlouhou pouť vyprovodili modlitbou.


Otce Františka nyní čeká další sbírka - na technické vybavení pro elektronické zvonění, a také vyzdvižení zvonů do věže kostela.
Slavnostní mši a svěcení zvonů pak zakončilo vystoupení dětí základní školy. S poděkováním všem a s květinami hostům přišla také starostka Libuně Helena Červová.

--------------------------------------------------------------------------------------------
Tento článek byl převzat dne 24.11.2024 14:22:30 z Internetového serveru RajNet.cz
--------------------------------------------------------------------------------------------