Tatobity - V předvečer státního svátku Dne upálení mistra Jana Husa v Kostnici připravilo na sobotu 5. července Občanské sdružení Dědina Tatobity spolu s Náboženskou obcí Církve československé husitské v Semilech vzpomínkový podvečer. Uskuteční se v Tatobitech v Malířově zahradě od 18 hodin. V případě špatného počasí bude v restauraci U Studničků.
Pořad dostal název: Etický odkaz Jana Husa a Jan Hus v díle Jana Dědiny. Se zamyšlením vystoupí farářka církve husitské Lada Koucourková ze Semil a Petr Pešek za občanské sdružení. Podle jeho informací měla v minulosti podobná setkání v obci pod Kozákovem pěknou tradici. „Také se domníváme, že jeho myšlenky vyslovené v minulosti neztratily nic na své aktuální současnosti,“ dodal Petr Pešek.
Občanské sdružení už několik roků pomáhá k uchování odkazu velkého českého malíře Jana Dědiny. Ten mistra Husa rád ztvárňoval a částečně tak přispěl i k jeho určité ikonografii. Spolu s Alfonsem Muchou se například podílel na knize Jan Hus - Jeho listy z vězení, kterou v roce 1902 vydal v Praze nakladatel Jan Otto. Oba tvůrci tehdy žili v emigraci ve Francii. Jan Dědina pro knihu připravil 24 kreseb, Mucha pak úvodní a závěrečnou kresbu. Dědina měl s Husem v pařížském exilu úspěchy i dříve, za šest mistrových studiích dostal na přelomu 20. století nabídku do prestižního výstavního Salonu. To bylo patrně poprvé, co se českému malíři dostalo takové pocty.
Právě obrazu s postavou Jana Husa si v Paříži povšimnul i slavný francouzský sochař Emile Antoin Bourdelle, který o něm řekl: Jak jsem se tak na kresbu z povzdálí díval, rozeznal jsem shluk figur z časů dávno minulých; mezi těmi vynikala postava vznešeného, vážného myslitele, kterou ostatní vedli do popředí. Můj zájem o obraz vzůstal, čím déle jsem zkoumal, jak jistě a dovedně je proveden…. Oba umělci se později velmi spřátelili.
Snímky poskytlo OS Dědina Tatobity