K dějinám města Mnichova Hradiště: nová archeologická zjištění v roce 2002

Petr  Jenč - 15.11.2002

Původně dvířky uzavíratelný průchod z vyzděné prostory C do starších tesaných místností D, A a B (relikt prostory D na snímku vpravo). Průchod pravděpodobně vstupem do sklepa před jeho rozšířením o zděnou část se schodištěm. Foto V. Vopat Rozhovor vydavatelky měsíčníku Zpravodaj MH Martiny Bachové s archeologem Petrem Jenčem - 1. část.





Co prozradíte čtenářům RajNetu o zajímavém objevu sklepních prostor v Arnoldově ulici ?

V červenci tohoto roku při hloubení výkopu pro kanalizaci prorazila lžíce bagru klenby a stěny dosud neznámého, tj. odborně neevidovaného, vícedílného sklepení. Celková Původně dvířky uzavíratelný průchod z vyzděné prostory C do starších tesaných místností D, A a B (relikt prostory D na snímku vpravo). Průchod pravděpodobně vstupem do sklepa před jeho rozšířením o zděnou část se schodištěm. Foto V. Vopatdélka objektu ve své hlavní (severo-jižní) ose činí 16 m, nachází se v průměrné hloubce 2 m pod současným povrchem vozovky. Tři sklepní místnosti byly vytesány do pískovcového podloží, poslední - čtvrtá prostora (blíže k toku Nedbalky) byla s výjimkou severní stěny vyzděna z lomového pískovce, méně z pískovcových kvádříků. Na ní navazovalo vstupní schodiště, překryté v 70. letech 20. století betonovými deskami, jehož vyústění lze předpokládat někde na rozhraní přízemní budovy s „C-barem" a zdi zahrady č. p. 405. Ještě dlouho po skončení 2. světové války tedy mohl sklep teoreticky plnit svou funkci, v této době však již čištěn nebyl, spíše sloužil k deponování odpadu. Problém nastává v případě datování jeho vzniku. Tesané místnosti jsou s největší pravděpodobností starší než zděná prostora se schodištěm, vystavěná z větší Celkový pohled na severní stěnu výkopu s odkrytými prostorami A a B (viz kresebná dokumentace). Foto V. Vopatčásti mimo pískovcový břeh (navazující terén byl vyrovnán mocnou navážkou snad na počátku 18. století). Sklep náležel buď dnes neexistujícímu domu č. p. 89, který roku 1708 nechal na náklad Arnošta Josefa z Valdštejna „znovuvystavět" židovský občan Týje Šaje nebo (případně také ?) k č. p. 88 – v 17. a 18. století lázeň. Průzkum a dokumentaci provedlo na žádost mladoboleslavského kolegy naše pracoviště (pozn. – Okresní vlastivědné muzeum v České Lípě).

Brzy na to, opět v souvislosti se stavbou kanalizace, byla při výkopu v dolní části Máchovy ulice odkryta historická studna. Ze které je asi doby a co jste při jejím průzkumu zjistili ?

Studna o průměru 1,5 m (níže jen 1 m) byla vyhloubená do skalního podloží (vápnité jizerské pískovce). Podle pamětníků byla funkční ještě za 1. republiky; později bylo její ústí překryto betonovou deskou. Za účasti horolezce jsme 26. 8. provedli sestup na dno - Tesaná místnost A - 
nejprostornější část historického sklepa před Arnoldovým domem (šířka 4 m, dochovaná délka 5 m). Foto V. Vopatv hloubce 14,5 m začínala voda (max. 25 cm), níže se nacházel nařícený materiál a historická výplň. Archeologický výzkum výplně nemohl být realizován s ohledem na finanční náročnost i z důvodu značných bezpečnostních rizik. Kdy bylo započato s tesáním studny, písemné prameny neuvádějí. Výslovně je zmiňována v pramenech roku 1808, existovat už ale musela nejpozději v závěru 18. století. Náležela ke gruntu č. p. 50, který je připomínán v souvislosti s prodejem již ve dvacátých letech 17. století. Po položení kanalizačních trubek byl objekt zakonzervován opětovným překrytím, je tak zachován příštím generacím. Navrhl jsem Městskému úřadu, aby místo této zajímavé památky bylo vyznačeno přímo v dlažbě, nejlépe kruhem z barevně i tvarově odlišných kamenů.

Další podrobnosti :

Mapka s vyznačenou polohou nově objeveného sklepení

Kresebná dokumentace (řez a půdorys sklepními prostorami)



--------------------------------------------------------------------------------------------
Tento článek byl převzat dne 22.11.2024 0:12:15 z Internetového serveru RajNet.cz
--------------------------------------------------------------------------------------------